Używamy ciasteczek aby usprawnić korzystanie z tej strony, analizujemy również generowany ruch. Więcej informacji można przeczytać w naszej polityce prywatności.
Bon turystyczny
Pomożemy Ci skorzystać!
Bon turystyczny
Pomożemy Ci skorzystać!

Media krzyczą: będzie BON!!! Ale czy wiesz już, jak z niego skorzystać? Pomożemy Ci zrozumieć wszystko o Polskim Bonie Turystycznym.

Czy to coś dla mnie?

Jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem dzieci poniżej 18 roku życia, na które przysługuje świadczenie 500+ lub dodatek wychowawczy – na każde z nich przysługuje Ci bon turystyczny. Będzie przysługiwał także na dzieci, które dopiero zostaną objęte świadczeniem lub dodatkiem do końca 2021 roku.

Ile wynosi wartość bonu?

Wartość bonu to 500 zł na każde dziecko (netto, czyli na rękę – nie będziesz musiał odprowadzać podatku od bonu). Jeśli Twoje dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności – otrzymasz na jego rzecz dodatkowe 500 zł, czyli łącznie 1000 zł. Bon nie stanowi Twojego dochodu.

Na co będę mógł wykorzystać bon?

Bonem możesz zapłacić tylko za usługi świadczone na terenie Polski. Możesz go wykorzystać na pobyt w obiekcie noclegowym lub na zorganizowane wakacje (obóz, kolonie, wspólny rodzinny wyjazd w Polsce organizowany przez biuro podróży itp.)

Bonem możesz opłacić usługi turystyczne świadczone na rzecz Twojego dziecka lub dzieci – czyli nie możesz opłacić bonem wyłącznie własnego wypoczynku (bez udziału dzieci). Bonem możesz zapłacić nawet wtedy, gdy jedziecie całą rodziną, a udział Twojego dziecka jest bezpłatny!

Skąd będę wiedzieć, czy obiekt noclegowy albo organizator turystyki będzie przyjmował płatność bonem?

Wszystkie podmioty, które będą przyjmować bony, będą wymienione na rządowej liście, publikowanej na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej www.pot.gov.pl Możesz śmiało wybrać stamtąd obiekt noclegowy lub biuro podróży i zapłacić bonem.

Bonem zapłacisz jedynie za wyjazdy i pobyty w Polsce.

Jak trafi do mnie bon?

Bon będzie na Ciebie czekał w formie elektronicznego vouchera na portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – www.zus.pl/pue. Jeśli jeszcze nie masz tam konta lub Twoje hasło dawno przepadło w czeluściach pamięci – lepiej się od razu zarejestruj lub przejdź procedurę przypominania hasła. Do PUE ZUS łatwo zarejestrujesz się za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Możesz także założyć konto z użyciem swojego adresu e-mail i numeru PESEL.

Gdy już uda Ci się zalogować do PUE ZUS – podaj lub potwierdź swój numer telefonu i adres e-mail. Teraz pozostała tylko aktywacja bonu. Wybierz z górnego menu zakładkę „Ogólny” i przejdź do zakładki „Polski Bon Turystyczny” -> „Mój bon”. Następnie wybierz pozycję „Aktywuj bon”. Gdy już aktywujesz bon – otrzymasz mailem kod obsługi płatności. Ten kod będzie Ci potrzebny w momencie potwierdzania płatności za pomocą bonu.

Twój bon możesz podejrzeć w zakładce „Podgląd”. Nie musisz go drukować.

A w jaki sposób będę mogła/mógł nim zapłacić?

Płatność dokona się elektronicznie poprzez system PUE ZUS – przekonasz się, jakie to proste. Po aktywacji bonu otrzymasz mailem kod obsługi płatności. Wykorzystasz go, gdy będziesz płacić za usługi, np. dokonywać rezerwacji w biurze podróży lub w hotelu.

Żeby zapłacić bonem za swoją rezerwację, wykonaj następujące kroki:

  1. Wybierz biuro podróży lub hotel widniejący na rządowej liście, publikowanej na portalu POT: www.pot.gov.pl
  2. Podczas dokonywania rezerwacji podaj pracownikowi wybranego biura podróży lub obiektu noclegowego – kod obsługi płatności, który otrzymałeś mailem.
  3. Kiedy przejdziesz do płatności za rezerwację – otrzymasz SMS z kodem potwierdzającym tę płatność. Podaj ten kod pracownikowi biura podróży lub obiektu noclegowego.

Czy mogę sobie wypłacić bon w formie gotówki i dopiero zapłacić za wakacje?

Niestety nie – bonu nie można zamienić na gotówkę. Przekazuje się go jedynie elektronicznie.

A co, jeśli ja lub współmałżonek pracujemy za granicą?

To nic nie zmienia – wciąż otrzymasz bon turystyczny na swoje dzieci, do zrealizowania na terenie Polski.

Czy muszę wydać bon jednorazowo w całości?

Nie, możesz opłacić kilka mniejszych usług, aż do łącznej kwoty 500 zł na każde dziecko.

Od kiedy będę mógł płacić bonem?

Rząd deklaruje, że będziesz mógł otrzymać bon już od 31 lipca.

Do kiedy będzie ważny mój bon?

Bonem będziesz mógł zapłacić do 31 marca 2022 r. Po tym dniu bon traci ważność i nie możesz odzyskać żadnego rodzaju rekompensaty – środki po prostu przepadają. Twój wyjazd turystyczny może się jednak odbyć po tej dacie, o ile płatność za niego z wykorzystaniem bonu odbyła się przed 31 marca 2022.

A co, jeśli zapłacę bonem, a w międzyczasie organizator imprezy lub obiekt noclegowy upadnie i mój wyjazd się nie odbędzie?

Nie tracisz swojego bonu. Twoje środki wracają i możesz ponownie wykorzystać swój bon u innego organizatora lub w innym obiekcie.

A co w przypadku, jeśli usługa będzie droższa niż wartość bonów, które przysługują na moje dzieci?

To nie szkodzi – zapłać bonami tyle, ile są łącznie warte, a resztę kwoty możesz dopłacić w inny sposób (gotówką, przelewem, kartą etc.)

Na co nie mogę wykorzystać bonu?

Nie możesz zapłacić bonem za wakacje za granicą.

Nie wykorzystasz go również na pojedyncze usługi gastronomiczne (restauracje, kawiarnie, bary) ani w atrakcjach turystycznych lub kulturalnych.

Nie zapłacisz bonem za swój własny pobyt – bon możesz wykorzystać jedynie na wypoczynek Twoich dzieci lub wspólne rodzinne wakacje.

Jak wybrać najlepszą ofertę spośród wszystkich dostępnych na stronie POT?

Wszystkie podmioty wymienione na liście Polskiej Organizacji Turystycznej, które realizują bony, to obiekty i organizatorzy działający legalnie. To jednak nie wystarczy, aby mieć pewność udanych wakacji – warto podpytać znajomych czy rodzinę o polecane przez nich biura podróży czy miejsca. Możesz także sprawdzić, jak długo dane biuro podróży lub obiekt jest obecny na rynku, czy klienci zostawili dobre opinie czy referencje – to najlepszy sposób uwiarygodnienia! Sprawdź, czy obiekt lub biuro podróży przestrzega zasad bezpieczeństwa, które obecnie są tak ważne. Wreszcie – wybierz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. Szukaj wakacji, które są „uszyte na miarę” Twojej rodziny! Jeśli już dostałeś taki zastrzyk finansowy jak bon, pozwól sobie na prawdziwy odpoczynek i wybierz miejsce lub ofertę, które zapewniają moc atrakcji dla Twoich maluchów.

My polecamy wakacje rodzinne z Klubem Uff – tygodniowe pobyty w przepięknych, kameralnych obiektach (nie w wielkich hotelach), w najpiękniejszych, a nie zadeptanych turystycznie regionach Polski. Takie wakacje organizuje biuro podróży United Partners z 16-letnim doświadczeniem na rynku turystycznym. Z tym biurem podróży na pełne emocji wyjazdy podróżowało wiele największych firm polskich i zagranicznych: mBank, PZU, Bayer, Citroen, Santander, Warta, Adamed, Elzab, KIA, Generali i wiele innych – zobacz referencje, które dają pewność, że to biuro podróży godne zaufania!

Rodziny z dzieciakami znajdą w Klubie Uff wspaniałe propozycje wypoczynku.